Yapay Zeka Nedir? 1

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, bilgisayarların kavrama yeteneğine, akıl yürütmeye, insan gücünün kullanıldığı yerlerde etkin olma olarak tanımlanabilir. Son dönemlerde özellikle adını sıkça duyduğumuz zeka, gittikçe hayatımızda yer edinmeye başladı. Eski zamanlarda sadece bilim kurgu eserlerinde gördüğümüz yapay zeka, zaman geçtikçe hayatımızda daha fazla bulunmaya başladı. En kısa örnek, akıllı telefonlar bile yapay zeka kavramından sayılır.

Teknolojinin odak noktası olan ve olmaya devam eden yapay zeka, temel olarak bilgisayar bilimi olarak tanımlanabilir. Yapay zeka bilimi olan bilgisayar teknolojisinde hedef, akıllı makineler üretilerek insan yaşamını kolaylaştırmaktır. Sebep sonuç ilişkisi kurmak, öğrenmek, kavramak, sorgulamak gibi özellikte yapay zekaya sahip olan, makineler üretmek bilgisayar biliminin ana hedef noktasıdır.

Yapay zekanın temelinde yatan en önemli olgu ise bilgidir. Bilim insanları bu alanda yaptıkları çalışmalar ile olabildiğince yapay zeka olarak geliştirdikleri makinelere bilgi aşılamaya çalışmaktır. Bu alanda yapılan çalışmalarla yapay zekaya sahip olan otonomlara, bağlantı kurabilme yeteneyi kazandırabilmektir. Geçmiş dönemlere kıyaslandığı zaman çok daha gelişmiş olan yapay zekalar, sonraki dönemlerde daha fazla gelişim gösterecektir.

Yapay Zeka Gelişim Evreleri

Yapay zeka üzerine yapılan çalışmalarda öncelik, ilk seviyede öğrenim kazandırmaktadır. Bu sayede bu makineler herhangi bir yöneticiye ihtiyaç duymadan, kendi kendilerine çalışma yapabilirler. Diğer ileri seviyelerde ise amaç yapay zekaya sahip olan makinelerin sınıflandırma yapması, veri şablonlarını yapabilmesi hedeflenmektedir.

Yapay Zeka Neyi Taklit Ediyor?

Yapay zeka, tıpkı insan gibi konuşma yapabilme, hareket etme, iş görme, kavrama gibi yetilere sahiptir. Bu öğrenme biçimine ise istatistiksel öğrenme ve hareket etme diyoruz. Burada temel olan yapay zekaya insanda bulunan bütün yapıları kazandırmaktır. Ancak bunun için yapay zekada ilk evrelerin başarıyla tamamlanması gerekiyor.

Yapay Zeka İnsan Bilgisine İhtiyaç Duyuyor Mu?

Yapay zeka, daha önceden değindiğimiz gibi bilgi kaynaklıdır. Gelişim aşaması da tamamen bilgi ve mühendislik kaynaklıdır. Bu nedenle yapay zekanın henüz erken dönemlerinde olduğumuz için insan bilgisine ihtiyaç duymaktadır. İlerleyen zamanlarda daha fazla gelişim gösterdiğinde, insan bilgisine ihtiyaç duymadan bağlantı aktarımı sayesinde insan bilgisine ihtiyaç duymayabilir.

İnsanlar Neden Yapay Zekadan Çekinirler?

Yapay zeka ismi ilk zamanlarda teori olarak ortaya atıldı. Ancak zamanla yapay zekada bazı gelişimler yaşandır. Son zamanlarda hayatımıza yavaş yavaş girmesiyle birlikte çeşitli tepkiler almaya başladı. Bunun ana sebebi yapay zekaların insan ırkını yok etme gibi bir seviyeye çıkması. Ancak bu gelişim yaşanması sanıldığından çok daha fazla süre alabilir.

Yapay Zeka İsmi Nereden Geliyor?

Yapay zeka kavramı da tıpkı modern bilgisayarların atası kadar eski zamanlara dayanmaktadır. 1943 yılında Alan Mathison Turing, ‘Makineler düşünebilir mi?’ teorisini ortaya atarak yapay zeka kavramını ortaya atmıştır. 2. Dünya Savaşında ise Kripto teknolojisinin yapılmasıyla, yapay zeka tam anlamıyla ortaya çıktı.

Yapay Zeka Şuan Kullanılıyor Mu?

Yapay zeka günümüz teknolojisinde birçok alanda kullanılmaktadır. Kulanım alanları gittikçe artmaktadır. Peki yapay zeka nerelerde kullanılıyor? Şimdi bunlara göz atalım.

– Akıllı arabalarda yapay zeka teknolojisi kullanılmaktadır. Ancak henüz gelişim aşamasındadır.

– Yapay zeka sanal asistanlarda kullanılmaktadır.

– Sohbet ve destek balonları alanında yapay zeka kullanılmaktadır.

– Güvenlik sistemlerinde kullanılmaktadır.

– Fabrika gibi alanlarda yapay zeka sistemleri kullanılmaya başlanıyor.

– Yapay zeka akıllı ev teknolojisinde aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Yapay zeka kavramının insanlara zara vereceği konusu tamamen bilim kurgu sayılabilir. Fakat gelişim evreleri dikkatle takip edilirse ilerleyen yıllarda insan ırkına zarar mı yoksa yarar mı vereceği çözülebilir.

Bir Cevap Yazın