Google Play Store'da Büyük Engellenme 1

Google Play Store’da Büyük Engellenme

Google Play Store’da yarım milyardan fazla indirilen uygulama geliştiricisi Google tarafından yasaklandı.

DO Global, Çinli bir uygulama geliştiricisinin, uygulamalarında çok büyük bir reklam sahtekarlığı planı kullandığı bildiriliyor.
Google, Play Store’da geliştirici tarafından oluşturulan yüzlerce kişi arasından 40’ın üzerinde uygulamayı kaldırdı. Toplamda, uygulamalar 600 milyondan fazla kullanıma sahipti.
Google, farkettiği bir reklam sahtekarlığı planının ardından Çinli bir uygulama geliştiricisini yasakladı. Play Store’da çok sayıda uygulamaya sahip olan DO Global, platformdan kaldırılma sürecinde. Google, soruşturmaların ardından geliştiricinin uygulamalarının altısının yasa dışı yolla reklamları reklam geliri için kullandığını açıkladıktan sonra açıkladı. Uygulamalar, kullanıcıları kullanmadıklarında gizlice reklamları tıklamaya devam ettiler.

Kayda değer

DO Global, toplu olarak 600 milyondan fazla kurulumla yüzün üzerinde uygulama geliştirmiştir.
Şu andan itibaren, geliştiricinin 46 uygulaması Google Play’de Google Play Store’dan kaldırıldı.
Ayrıca, Google’ın AdMob platformu – genellikle geliştiriciler tarafından uygulamalarından gelir elde etmek için kullanılır – DO Global’in uygulamaları aracılığıyla reklam vermesini durdurdu.
DO Global, Çin’deki en büyük İnternet şirketlerinden Baidu’ya bağlı. Halen Baidu’nun DO Global’de yüzde 34 hissesi bulunuyor.
Geliştirici “usulsüzlükleri” kabul ediyor

Google Play Store’daki yasağı ile ilgili haberler çıktıktan kısa bir süre sonra DO Global, web sitesinde, uygulamalarındaki sorunları kabul eden bir bildiri yayınladı.

“Geçtiğimiz hafta, Google Play Store’da ki uygulamalarımız hakkında bir dizi rapor gördük. İddiaların ciddiyetini tam olarak anlıyoruz. Bu nedenle, derhal bu konuda bir iç soruşturma başlattık. Bazı ürünlerimizin AdMob reklamlarını kullanmasında bazı usulsüzlükler olduğu için üzgünüz. Bu konuda, Google’ın kararını tam olarak anlıyor ve kabul ediyoruz ”dedi.

DO Global, Google tarafından son zamanlarda yasaklanan en büyük geliştiricilerden biri.

“Google Play Store’da Büyük Engellenme” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın