Fransız kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmek için Microsoft oyunlarında ve hizmetlerinde görüntülenen reklamlarda ki aldatmaca 1

Fransız kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmek için Microsoft oyunlarında ve hizmetlerinde görüntülenen reklamlarda ki aldatmaca

Microsoft oyunları ve hizmetleri, kullanıcıları anketler, dolandırıcılık anketleri ve tekerlek dolandırıcılığı dolandırıcılıklarına yönlendiren reklamlar görüntülüyor.
Bu dolandırıcılık anketleri, kazananları yeni bir Samsung Galaxy S10, iPhone XS veya iPad Pro ile ödüllendirdiğini ve kullanıcılardan bu anketleri doldurmalarını talep ettiğini iddia ediyor.

Sorun nedir – Microsoft oyunları ve hizmetleri, kullanıcılara dolandırıcılık temelli anketleri reklam görüntülemektedir. Görüntülenen bu anket reklamlarının kötü amaçlı kişiler tarafından Microsoft’a verilmiş reklamlar olduğu gözlemlenmiştir.

Kayda değer – Bu reklam dolandırıcılık kampanyası 23 Nisan 2019’da başladı ve Fransa’daki kullanıcıları hedefliyor.

Büyük resim

Fransız kullanıcılar, reklam dolandırıcılıklarının, tarayıcı kullanımları sırasında sayfanın getheprzietoday.club adlı bir sitede yönlendirilmelerine neden olan sorunun Microsoft hizmetlerinde görüntülendiğini bildirdi.

“Merhaba, hotmail’deki e-postalarıma başvurduğumda, son zamanlarda, birkaç tıklamadan sonra bir getheprzietoday pub sayfasına rastladım. Ekran görüntüsü ekli dosyada yer almaktadır. Tabii ki başka hiçbir şeyi tıklamıyorum ve sayfayı kapatmıyorum. Bu şeyden nasıl kurtulacağım ???? ”diye Cyrille adlı bir kullanıcı bildirdi.

Bazı kullanıcılar, Solitaire veya Jigsaw gibi Microsoft oyunlarını oynarken, reklam dolandırıcılığının tarayıcılarında rasgele göründüğünden de şikayetçi olmuşlardır.

Anket dolandırıcılığının içeriği

Kullanıcılar ayrıca bu anketlerin kazananları yeni bir Samsung Galaxy S10, iPhone XS veya iPad Pro ile ödüllendirdiğini iddia ettiğini ve kullanıcıların bu anketleri doldurmalarını istediğini belirtti.

“Microsoft Müşteri Ödül Programı
Tebrikler!

23 Nisan 2019

Hizmetlerimizi uzun süredir kullandığınız için teşekkür ederiz!
135/5000 Her gün küçük bir Microsoft kullanıcıları grubunu seçiyoruz ve onlara ortaklarımızdan ve sponsorlarımızdan değerli hediyeler alma fırsatı veriyoruz. Bu sayede Microsoft’u seçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Yeni bir Samsung Galaxy S10, iPhone XS veya iPad Pro kazanabilirsiniz. Hediye almak için tek yapmanız gereken aşağıdaki 6 soruyu cevaplamak. Bu anket müşteriyi daha iyi anlamamızı ve hizmetlerimizi geliştirmemizi sağlar. Zamanınızın 30 saniyeden fazla sürmez. Unutmayın: rastgele seçilen 100 kullanıcı bu davetiyeyi aldı ve hediye sayısının sınırlı olduğunu, ”dedi.

Neden önemli?

Fransız güvenlik araştırmacısı Malekal, BleepingComputer’a yaptığı açıklamada, bu aldatmacanın, kullanıcıların siber suçlulara satılabileceği veya kimlik avı dolandırıcılığı, kimlik hırsızlığı vb.

Güvenlik araştırmacısı ayrıca, dolandırıcılıklardan birinin kullanıcıları sahte bir çevrimiçi mağazaya kaydolmaya çağıracağını belirtti, burada dolandırıcıların her ay hesaplarından para aktaracağı belirtildi.

Malekal ayrıca, bu reklam dolandırıcılıklarının VPN’leri filtrelendiğini ve yalnızca Fransa’daki kullanıcıların IP adreslerine odaklandığını belirtti. Şu an için Türkiye kullanıcıları hedef alınmamış gibi görünse de siz değerli Cyber Magazin takipçilerinin bu durumdan haberdar olmasını isteriz.

Bir Cevap Yazın